Dzieci lubią odkrywać. Rozwiązywanie zagadek jest ekscytującą zabawą, rozwijającą kreatywność i umiejętność logicznego myślenia. Dziś zaprezentuję Ci 5 propozycji do zajęć detektywistycznych.

Fabuła

Jest to bardzo ważna część angażujących zajęć. Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię, powinniśmy z tego jak najbardziej korzystać! O ile lepiej wypadną Twoje zajęcia, jeśli zamiast “Hej, dzisiaj zrobimy zajęcia detektywistyczne”, dzieci wejdą do pomieszczenia a na stolikach znajdą akta sprawy zniknięcia krzesła nauczyciela. Wtedy już sama fabuła Cię poprowadzi. Możecie “oficjalnie” powołać szkołę/agencję detektywistyczną, nauczyć się zdejmowania odcisków palców i innych umiejętności potrzebnych do rozwikłania zagadek które wcześniej przygotujesz. Jedna aktywność wyniknie wtedy z drugiej.

Akcesoria

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy myślisz o detektywie? Lupa, melonik, a może walizka z aktami?

Do zajęć detektywistycznych warto się wcześniej przygotować, dlatego zadbaj o różne akcesoria detektywistyczne. Spróbuj zaopatrzyć wszystkich w taśmę klejącą do zdejmowania odcisków palców, notatnik, ołówek, mikroskop i oczywiście zróbcie wizytówki. Możliwości jest wiele!

Szyfry

W pracy fabułą detektywistyczną, nie może zabraknąć tajemniczych wiadomości. Możesz wymyślić swój własny kod lub skorzystać z setek propozycji już istniejących. Alfabet Morse’a, Breil’a, czy odbicie lustrzane może świetnie wzbogacić wiedzę i rozbudzić ciekawość dzieci.

O szyfrach napisałem inny artykuł który znajdziesz tutaj.

Gry na spostrzegawczość

Kilka gier na spostrzegawczość zaproponowałem w TYM artykule. Koniecznie do nich zerknij!

Zaproś gościa na zajęcia

Proponuję, aby zaprosić na zajęcia policjantkę/policjanta. Poza tym, że mają w swoich planach warsztaty dla dzieci, to jeszcze na pewno przyda się ocieplenie wizerunku funkcjonariuszy (oczywiście, w zależności od tego z kim pracujesz. Na niektórych świetlicach gdzie miałem przyjemność pracować, policja nie miała raczej dobrego wizerunku, dzieci często bały się spotkania z nimi i takie zajęcia zdecydowanie im pomagały).

Urządź escape room

O escape roomach będzie jeszcze osobny artykuł, jednak przy odrobinie wysiłku jesteś w stanie zrobić go bez większych problemów.

Zwykle chodzi o to, że w określonym czasie, grupa osób ma znaleźć wszystkie wskazówki i rozwiązać zagadkę dzięki której wydostaną się z pomieszczenia. Nie zachęcam (a nawet odradzam!) zamykanie dzieci w klasie. Można jednak udawać, bo przecież wszystkie zabawy na tym polegają! 😉

Korzystaliście już z jakichś rzeczy których nie wymieniłem? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze