Pedagodzy, zaraz za rodzicami, stoją na pierwszym froncie w walce o dobro dzieci. Niejednokrotnie jednak, problemy z którymi zmaga się mały człowiek są niezmiernie skomplikowane i nawet dorośli stają przed wieloma dylematami jak pomóc, by nie zaszkodzić.

Poniżej przedstawiam kilka tytułów, które są w mojej czołówce filmów pedagogicznych. Oglądaj je uważnie, ucz się, wyciągaj wnioski. Wiele z nich skrywa przesłanie, którego nie widać na pierwszy rzut oka.

Z premedytacją nie zawieram tu filmów bardzo znanych, jak np. “My, dzieci z dworca ZOO” czy “Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, napiszę kolejny artykuł, tym razem z większą ilością tytułów.

Miłego seansu!

Szkoła bez nazwy (2011) Beyond the blackboard

Stacey Bess rozpoczyna pracę w nowej szkole. Gdy jednak nadchodzi dzień pierwszej lekcji okazuje się, że “szkoła” to tak naprawdę schronisko dla bezdomnych, a rolę klasy spełnia… stary hangar. W tych nieprzychylnych warunkach przyjdzie jej zmierzyć się z własnymi słabościami, niesprzyjającym środowiskiem, upartymi rodzicami i dziećmi, które zamiast zeszytów noszą ciężar głodu, niepokoju i bezdomności.

Film ten oparty jest na faktach, a konkretniej- na wspomnieniu Stacey Bess “Nobody don’t love nobody” (tłum. “Nikt nikogo nie kocha”).

Szkoła dla łobuzów (2003) Song for a Raggy Boy

Do irlandzkiego zakładu poprawczego prowadzonego przez zakonników przybywa nowy, świecki nauczyciel. Metody wychowawcze stosowane w ośrodku sprawiają, że budzi się w nim wewnętrzny opór a sam zaczyna wprowadzać zmiany, które nie podobają się przełożonym.

Film bardzo graficznie przedstawia problem przemocy i okrucieństwa w stosunku do podopiecznych. Nie polecam osobom, które bardzo przeżywają losy bohaterów, bo jest to film po prostu… mocny.

Kliknij obrazek, by przejść do zwiastuna w serwisie Filmweb.

Młodzi przestępcy (1995) Little Criminals

11-letni Des jest wychowywany przez matkę alkoholiczkę. Sam uchodzi za “trudne dziecko”, tytułowego młodego przestępcę. Wraz z kolegą, tworzą parę buntowników, którzy nabierają animuszu z każdym nowym wybrykiem. W końcu wpadają w ręce policji i pojawiają się problemy, które wymykają się spod kontroli. Tytuł ten pokazuje do czego może doprowadzić brak empatii dorosłych i traktowanie dziecka jako z góry straconego.

Jeden ze smutniejszych filmów jakie widziałem, a ścieżka dźwiękowa (Portishead “Roads”) porusza mnie za każdym razem gdy ją słyszę. Niestety, bardzo trudno znaleźć ten film w polskim tłumaczeniu nawet za opłatą. Osoby biegle znające język angielski, na pewno odszukają go bez problemu.

Akeelah i jej nauczyciel (2006) Akeelah and the Bee

Akeelah jest niezwykle uzdolnioną uczennicą. Pomimo lęku przed występami, nauczycielom udaje się zachęcić ją do udziału w konkursie ortograficznym. Od tej pory, dziewczynka musi nie tylko pokonać rywali, ale również własny strach i presję otoczenia.

Jest to lekka, typowo “amerykańska” pozycja pokazująca, że wsparcie nauczyciela jest niezwykle ważnym czynnikiem w osiąganiu sukcesów.

Kliknij by przejść do zwiastuna w serwisie Filmweb.

Klasa Pana Tourette’a (2008) Front of the class

Brad od najmłodszych lat zmaga się z Syndromem Tourette’a. Niekontrolowane wydawanie dźwięków sprawia, że nie odnajduje się w szkole. Mimo gnębienia przez uczniów, pedagogów a nawet własnego ojca, dąży do spełnienia swojego marzenia- zostania nauczycielem.

Film oparty jest na faktach- scenariusz napisano w oparciu o książkę prawdziwego Brada Cohena “Front of the Class: How Tourette Syndrome Made Me the Teacher I Never Had” (w polskiej wersji, nota bene słabo przetłumaczonej “Klasa Pana Tourette’a: jak Syndrom Touretta uczynił mnie najlepszym nauczycielem jakim mogłem być“. Bardziej dosłowne tłumaczenie drugiej części tytułu moim zdaniem jest bardziej konkretne: “Jak Syndrom Tourette’a sprawił, że stałem się nauczycielem, którego nigdy nie miałem”).

Niestety, zwiastun dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej. Film jednak można znaleźć po polsku.

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że moja lista jest niekompletna. Jest mnóstwo pięknych filmów, które zasługują na obejrzenie. Jeśli chcesz, aby w kolejnym artykule pojawiły się inne propozycje, daj znać!

4 2 głosów
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze