astronomia, astroprojektor
15-30 minutIlość materiałów:niewielka Stopień trudności: skomplikowany/łatwy

Ludzkość od zarania dziejów patrzy w niebo. Astronomia rozwinęła się dzięki wielkiej kreatywności starożytnych i pozwoliła na połączenie kropek na nieboskłonie. Tak oto powstały konstelacje. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, przynieście sobie gwiazdozbiory… do sali!

Oznaczyłem ten post jako skomplikowany oraz łatwy, dlatego, gdyż ma dwie wersje. Wersja z pudełkiem po butach będzie łatwa, natomiast wykonanie pudełka od zera- skomplikowane.

Do budowy astroprojektora będziesz potrzebować:

potrzebne materiały
Potrzebne materiały
  • Klej (ja używam kleju pva+pędzelek do równomiernego rozprowadzania)
  • Nożyczki
  • Taśma klejąca
  • Wersja łatwa- pudełko po butach + kolorowe kartki by zakryć nadruki
  • Wersja bez dostępu do pudełka po butach– Szablon pudełka do sklejenia dostępny na dole strony, twarde kartki (ja użyłem arkuszy białego kartonu, farbki do pomalowania kartonu)

Dodatkowo będziesz potrzebować

  • Szablon konstelacji dostępny na dole strony
  • “Kosmiczne” ozdoby- cekiny, gwiazdki itd.

Zaczynamy budowę – wersja bez pudełka po butach

1. Wytnij szablon. Jeśli wydrukujesz go na zwykłym papierze (tak jak ja), KONIECZNIE naklej wycięte części na tekturę. W innym wypadku, powstały projektor będzie przepuszczał za dużo światła i nie będzie spełniał swojego zadania.

2. Sklej w wyznaczonych miejscach. Najłatwiej jest zacząć od przymocowania wszystkich części do podstawy (zdjęcie 1), a następnie dopiero sklejenie boków (zdjęcie 2).

“Skrzydełka” górnej części (pokrywki) zamocuj taśmą klejącą (zdjęcie 3)

3. Wydrukuj i wytnij gwiazdozbiory. Następnie, przekłuj szpilką lub pineską czarne kropki tak, by światło się przez nie mogło swobodnie przedostać.

W pierwszej wersji nakłuwałem srebrną folię którą potem przykleiłem do patyczków po lodach. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! 😉

I gotowe! Teraz tylko znajdź kawałek pustego sufitu, włóż telefon z zapaloną latarką do swojego astroprojektora, kartą z gwiazdozbiorem przykryj duży otwór i… cieszcie się gwiazdozbiorami we własnej sali!

Astronomia może być pasjonującym doznaniem dla naszych podopiecznych. Zerknij do innych wpisów o tej tematyce! Znajdziesz je w menu “Zajęcia tematyczne- astronomia”.

Pliki do pobrania:

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Anna
Anna
8 miesięcy temu

Świetny pomysł, skradnę na zajęcia!